Na Slovensku sa rozmohlo viacero firiem, ktoré ponúkajú nekvalitné zimné záhrady, no zákazníkom tvrdia, že sú vysoko kvalitné a pevné.
Spoznali by ste triky, akými sa podarí týmto firmám oklamať budúcich zákazníkov? Po prečítaní tohto článku sa Vám to už nestane.
Trik č. 1: Zimné záhrady s polykarbonátom a nekaleným sklom
Cenová ponuka od týchto firiem má zasklenie stien obyčajným (nekaleným, nebezpečnostným) sklom hrubým 4-5mm a na strechu používa polykarbonát (lexan). Myslíte si, že ste dostali výbornú cenovú ponuku a iné firmy „už nevedia čo pýtať“… Dobrá firma vám však automaticky ponúkne pre zasklenie stien bezpečnostné kalené sklo o hrúbke minimálne 8 mm (odolné proti rozbitiu, vlámaniu a s dobrými termoizolačnými vlastnosťami) a na strechu ešte kvalitnejšie bezpečnostné kalené sklo o hrúbke 8 – 10 mm. Samozrejme, pre strechy sa používajú aj kvalitnejšie alternatívy ako 16mm alebo 24mm dvojsklo v závislosti od využitia zimnej záhrady.
Predstavte si, že cena 16 mm komôrkového polykarbonátu (lexanu) je rovnaká ako cena 8 mm bezpečnostného laminovaného skla Connex, ktoré je narozdiel od lexanu pochôdzne a odolné voči krupobitiu. Za tú istú cenu by ste teda mohli mať omnoho vyššiu kvalitu, keby vám to niekto povedal…
Na čo si dať pozor pri zasklení:
- Dbajte na hrúbku a druh skla
- Pozor ! Obyčajné nekalené sklo nezodpovedá bezpečnostným požiadavkám
- Polykarbonát– po rokoch žltne, stráca pružnosť a prehýba sa, pri nahriatí slnečným žiarením vydáva nepríjemný praskavý zvuk, krajné spoje pod prítlačnými lištami sa zvyknú poškodiť a plesnieť. Parozábranné pásky po čase zvetrávajú a začnú prepúšťať nečistoty, vlhkosť a vytvárať pleseň. Polykarbonát nie je pochôdzny a pri klampiarskych prácach by to znamenalo veľký problém.
- statika strechy zimnej záhrady a bezpečnosť šírky zasklenia- napr. firma Pifema s.r.o. má krokvy strechy vypočítané tak, aby staticky zodpovedali šírke skla
Trik č. 2: Zimné záhrady so slabou konštrukciou
Do telefónu budete počuť, aké pevné ich zimné záhrady sú… Oproti certifikovaným profilom, ktoré používajú kvalitné firmy, vám tieto nové vyhotovia zimnú záhradu s profilmi posuvného systému o šírke 2,5 cm a tenkým obyčajným 4-5mm jedno-sklom. Profily o šírke 2,5cm sú vhodné pre balkóny, no nie zimné záhrady. Pre porovnanie: certifikovaný systém Cortizo 2000, ktorý používa firma Pifema s.r.o. má šírku 6,5 cm a 16mm izolačné dvoj-sklo. Táto konštrukcia vydrží bez problémov nárazy vetra, záťaž bohatou snehovou nádielkou a ostatné poveternostné vplyvy.
Trik č.3: Skladačka
Je to logické- ide predsa o „skladačku“, nie zimnú záhradu na mieru, preto je cena taká výhodná. Firmy, ktoré ponúkajú zimné záhrady, ktoré si máte zložiť sami alebo vám ich prídu namontovať, vám akosi zabudnú povedať, že nedostanete zimnú záhradu, ako sa prezentuje na obrázku. Popri konštrukcii budete potrebovať aj klampiarske práce– oplechovanie a olištovanie, aby medzi fasádou a konštruciou i strechou neboli žiadne netesnosti a nedochádzalo k zatekaniu a plesniveniu. Firmy ako Pifema s.r.o. vám ich automaticky urobia popri realizácii a zašlú v nacenení už hneď nazačiatku ako súčasť ceny.
Pri „skladačkovej zimnej záhrade“ vám chýba oplechovanie a olištovanie a väčšinou aj zvody dažďovej vody. Keď sa pýtate, čo s netesnosťami, povedia vám, že na to už si musíte zavolať inú firmu… Nehovoriac, že nikto nerád dorába veci po inej firme, keď si spočítate to, čo ste museli doplatiť, pravdepodobne zistíte, že Vás celá zimná záhrada stála viac a s väčším úsilím, ako keby ste ju dali realizovať na mieru niektorej osvedčenej firme.
Trik č. 4: Pekná webová stránka bez vlastných ukážok práce
Dobrá firma sa nevybuduje za rok. Keď sa pozriete na webovú stránku osvedčenej firmy, uvidíte množstvo ukážok vlastných realizácií. Mnoho firiem si zaplatí peknú webovú stránku a aj reklamu, aby ste ju našli. Vlastná dobrá práca počas rokov sa však vymyslieť nedá. A tu prichádzate stále k rovnakej veci, že firma, ktorá sa prezentuje ako jedna z najlepších, má iba zopár vlastných ukážok a ostatné sú iba pekné ilustračné fotky. Nenechajte sa oklamať pekným obalom a slovami, ale hľadajte dôkazy kvalitne odvedenej práce. Tie najlepšie firmy majú ku každej realizácii aj presný popis- typ a hrúbku zasklenia, miesto realizácie či certifikovaný systém konštrukcie.
Trik č. 5: Dodanie 20-50 týždňov
Keďže tieto firmy vlastné konštrukčné profily nevlastnia, musia čakať na ich vyhotovenie dlhý čas. Osvedčené firmy, ktoré majú odbyt, majú tieto profily dostatočne naskladnené. Napr. firma Pifema s.r.o. má vďaka vlastnému skladu realizáciu zimnej záhrady do 8-10 týždňov a v špeciálnych prípadoch len 4 týždne.
Trik č. 7: Zimné záhrady bez servisu
Nie je nič jednoduchšie, ako preložiť webovú stránku do slovenčiny a ponúkať zimné záhrady. So servisom je to však horšie. Dobrá firma má stabilný pracovný tím, ktorý odvádza dobrú prácu a snaží sa udržať si dobré meno na trhu. Otázkou zostáva, či sa dočkáte toho, aby firma so sídlom v ČR alebo inde v zahraničí prišla (flexibilne) vykonať aspoň záručný servis. Spoľahlivé firmy vám totiž poskytnú nielen servis záručný, ale i pozáručný.
PS: Ak si dávate naceňovať zimnú záhradu, žiadajte širší obsah cenovej ponuky, pretože je obrovský rozdiel medzi zateplenou celoročnou zimnou záhradou a sezónnou zimnou záhradou s krehkou konštrukciou a nekvalitnou strechou. Venujte pozornosť porovnaniu materiálov.
Pifema s.r.o. vám zašle podrobný rozpis konštrukčných prvkov a strechy.
Premýšľate nad realizáciou zimnej záhrady?
Neváhajte nás kontaktovať, radi Vám poradíme a pomôžeme navrhnúť optimálne riešenie na mieru pre vás.
Ak budete mať záujem, bez problémov vám vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku.